Soutěž Roboklání 2023

Čtvrtek 14.12. 2023 byl dnem pro nadšence do robotiky. Proběhl totiž druhý ročník školní robotické soutěže Roboklání, tentokrát s pomocí robotů značky Makeblock . Akce se zúčastnilo celkem devět dvojic, zastupující jednotlivé třídy, od sedmého po devátý ročník.

Robotické zápolení probíhalo celkem ve třech disciplínách (bludiště, čára a robofotbal). Před každou z disciplín měly týmy přibližně hodinu na přípravu programu pro robota a jeho odzkoušení. U disciplín bludiště a čára následovaly dva pokusy průjezdu, se započtením toho lepšího.

Bludištěm musel robot automaticky projet na základě žáky vytvořeného programu. Hodnotil se čistý průjezd, čas a bonusové automatické zastavení robota po vyjetí z bludiště. V této disciplíně byl nejlepší tým třídy 8.C.

Dalším úkolem bylo naprogramovat robota, aby sledoval čáru a projel celkem čtyřikrát danou dráhu. Navíc, automatické zastavení po čtvrtém kole přineslo týmu bodový bonus. I v této disciplíně zvítězil tým 7.C., ve složení Vojtěch Pachula a Daniel Zošák.

Po sečtení bodů za dvě předchozí aktivity bylo toto vítězné pořadí:

1. místo – tým 8. C, Dominik Boček a Lukáš Galeziok
  2. místo – tým 9.C, Matěj Kokeš a Vojtěch Žižka
  3. místo – tým 8.B, Jakub Tomášek a Martin Willert.

Nutno podotknout, že druhé a třetí místo získalo stejný počet bodů, ale nakonec rozhodl součet časů z obou disciplín.

Posledním úkolem žáků bylo naprogramovat dvojici robotů k ovládání pomocí herní konzole (ovladače). S takto naprogramovanými stroji nastoupili proti sobě nejdříve týmy v rámci svého ročníku. Do finále postoupil vítěz z každého ročníku a to tým 7.C, 8.B a 9.B. Po tvrdých soubojích se nakonec podařilo zvítězit dvojici z 8.B.

Musím s velkým nadšením konstatovat, že úsilí a zápal zúčastněných programátorů sálalo do celého okolí. Nejvíce si však cením vytrvalosti a bojovnosti, se kterou kluci překonávali často nelehké situace při řešení konstrukce programů, vylepšování možností pohybu robota a drobných nezdarů při jízdě v jednotlivých disciplínách. Z mého pohledu učiněný učitelský ráj při sledování žáků, zapálených pro danou věc.