Robotická soutěž Roboklání 2024

V pondělí 17. června proběhl již třetí ročník školní robotické soutěže Roboklání. Pro tento účel jsme využili dva druhy robotických stavebnic Makeblock. Akce se zúčastnilo celkem devět dvojic, tentokrát od šestého po osmý ročník.

Robotické zápolení probíhalo celkem ve třech disciplínách (bludiště, čára a zručnost). Před každou z disciplín měly týmy 80 minut na přípravu programu pro robota a jeho odzkoušení. Poté následovaly dva pokusy průjezdu, se započtením toho lepšího.

Bludištěm musel robot automaticky projet na základě žáky vytvořeného programu. Hodnotil se čistý průjezd, čas a bonusové automatické zastavení robota po vyjetí z bludiště. V této disciplíně byli nejlepší Jakub Tomášek a Martin Willert .

Druhým úkolem bylo naprogramovat robota, aby sledoval čáru a projel celkem čtyřikrát danou dráhu. Do bodování byl zahrnut čas, zvukový a světelný signál na určené barvě dráhy a zastavení. V této disciplíně zvítězil rovněž Jakub Tomášek s Martinem Willertem.

Poslední disciplínou byla zručnost. Zde bylo nutné naprogramovat robota na ovladač a projet s ním co nejrychleji dráhu s bonusovými body za bezchybné splnění čtyř překážek. Tuto aktivitu nejlépe zvládli Tomáš Pilch a Viktor Vaněk.

Po sečtení bodů za tyto tři robotické disciplíny bylo toto vítězné pořadí na „bedně“:

  1. místo – tým 7. BTomáš Pilch a Viktor Vaněk
  2. místo – tým 8.BJakub Tomášek a Martin Willert
  3. místo – tým 7.ATomáš Duda a Vítek Drašner

Nutno podotknout, že první a druhé místo dělil jen jeden bod, což svědčí o vyrovnanosti těchto dvojic.

Bonusovou disciplínou na závěr byl robofotbal, kde týmy nastoupily proti sobě se dvěma roboty naprogramovanými na ovladač.  Po tvrdých soubojích se nakonec podařilo zvítězit opět dvojici z 8.B.

Je důležité říct, že kluci vydrželi celkem pětihodinový maraton programování a vylepšování jízdních vlastností robotů se zápalem a bojovností. I když zvítězili jen někteří, všichni si zaslouží obdiv za své dovednosti a výdrž. Že tento druh soutěže žáky baví a má smysl, svědčí i otázky po dalším ročníku soutěže. A proto robotům zdar a neúnavným programátorům čest.

Na závěr patří velký dík radě Statutárního města Ostravy za poskytnutí finančního příspěvku v rámci projektu Rozvoj techniky a talentu ve Staré Bělé IV., ze kterého byla celá soutěž financována.

Martin Šeděnka